Od 8. júna BREAKING ako olypijský šport už aj v Leviciach

Breakdance je jednou z najstarších tanečných disciplín. Exekutíva Medzinárodného olympijského  výboru MOV na svojom rokovaní 7.12.2020 schválila program Olympijských hier v Paríži 2024, na ktorých budú športovci bojovať o cenné kovy v 329  súťažiach.. MOV chce väčšie zastúpenie súťaží atraktívnych medzi mládežou. Súťaže breakingu sú dynamické, divácky atraktívne, spôsob ich priebehu označuje a plne vystihuje pojem BATTLE – súboj. Po preselekcii – výbere sú tanečníci zaradení do pavúka a v samostatných battloch“ bojujú o postup do víťazného súboja.

Pohybový základ je veľmi rôznorodý a široký. Dôležité sú akrobatické tvary, dôležitá je originalita a rytmické cítenie. Freestyle – improvizácia sa považuje za kráľovskú zručnosť.

          Breaking je originálny (pôvodný) tanec hip-hopovej kultúry. Pri zrode vyzeral breaking úplne inak ako teraz. Technicky bol jednoduchší a kládol dôraz hlavne na štýl prevedenia a muzikalitu. Základné elementy breaku sú toprock, go down, footwork, freeze a power moves.

          Breaking vznikal cca v 70-tych rokoch v USA / v južnom Bronxe. Tento tanečný štýl sa zrodil v prostredí pouličných gangov medzi zástupcami komunít afro-američanov a latino-američanov. Za jeho priameho predchodcu sa považuje tanečný štýl Rocking. Veľká inšpirácia prichádzala aj z iných druhov tancov, gymnastiky, alebo bojových umení.


Väčšina ľudí pozná tento tanec pod názvom break dance. Je to komerčný názov a bol umelo vytvorený médiami. Originálny názov je breaking.

Tanečníkov breaku voláme b-boys / b-girls. Táto skratka pochádza od DJ-a Kool Herca a znamená break boy / break girl.

         Cez tréningy, súťaže a iné tanečné aktivity tanečník sa naučí veľmi veľa o sebe. Ľudia môžu cez tanec rozvíjať širokú škálu dovtedy neobjavených vlastnosti a benefitov, z ktorých potom profitujú počas celého života. Pochopenie tohto konceptu považujú za veľmi dôležité a do určitej miery aj za životný úspech.

Práca pedagóga a trénera môže výrazne ovplyvniť životy žiakov.

V LEVICIACH TŠK JUNILEV OTVÁRA KURZ BREAKINGU dňa 8. júna 2021 o 15.00h v Zrkadlovej sále MŠ, Hlboká 1, Levice.

        Lektorom a garantom kurzu bude Norbert NORO GROFČÍK, tanečník, choreograf, zakladateľ tanečnej školy N DANCE COMPANY a jeden zo zakladateľov tanečnej skupiny PHANTOMS CREW. Noro je organizátorom množstva podujatí pre tanečníkov a súťaží, kvalifikácii na MS DANCE STAR! Najatraktívnejšie výsledky:

 • Celkový víťaz tanečnej kategórie majstrovstiev sveta WCOPA 2017 v Los Angeles
 • Zlatá medaila WCOPA LOS ANGELES kategória hiphop/funk
 • Zlatá medaila WCOPA LOS ANGELES kategória open
 • Získal prestížnu mesačnú stáž v Millenium Dance Complex
 • Absolvoval tréningy a rozhovory s top choreografmi a tanečníkmi sveta: Matt Steffanina, Nika Kljun, Anthony Lee, Kinjaz crew, Jojo Gomez, David Moore, Marty Kudelka, WilldaBeast Adams a mnohí iní…
 • Tréningy v Brodway Dance Center New York, IDA Hollywood, Millenium Dance Complex, Kinjaz Dojo
 • Finalista tanečník roka 2015 Česko-Slovensko
 • Vystúpenie na festivale v New Yorku – New York City Dance Panorama 2016
 • Spolupráca s Marty Kudelka na videoklipe v Chorvátsku (choreograf Justina Timberlakea)
 • 2x víťaz MS v Chorvátsku Dance Star 2016, 2017
 • 1x vicemajster sveta Chorvátsko Dance Star 2015
 • slovenský choreograf roka 2016
 • víťaz tanečnej skupiny roka 2016 Praha
 • účinkovanie v semifinále show Česko-Slovensko má Talent a Poľsko má Talent
 • účinkovanie v semifinále GOT TO DANCE Poľsko
 • showcase crew na World of Dance Germany
 • víťazstvá a popredné miesta na mnohých Slovenských tanečných súťažiach a battloch
 • vedúci projektu a choreograf pre slovenskú reprezentáciu na svetovej Gymnaestráde 2015 v Helsinkách Fínsko
 • vystúpenia, spolupráce a koncerty známych slovenských interpretov – Nela Pocisková, Majk Spirit, Suvereno, Rakby, Thomas Puskailer, P.A.T., Dominika Mirgová, Pater,…

            Ďalším lektorom bude 23 ročný KAJLA, ktorá od 6 rokov tancovala v tanečnej skupine Old school Brothers . Ovláda tanečné štýly Hip-hop, Lockin, poppin a samozrejme breakin , ktorý je pre baby menej obvyklý , ale hlavne preto sa tomuto štýlu venuje a očakáva aj dievčatá na tréning.  Medzi jej najväčšie úspechy patrí účinkovanie v rôznych klipoch, tancovala na tour Dominiky Mirgovej , Majselfa či rappera Ega. Vystupovala na najznámejšom a najväčším festivale na Slovenku s názvom POHODA – kde s Crew vybojovali 2 miesto zo všetkých najlepších Crew Slovenska.

               Zaradenie breaku na OH prinesie veľa možnosti pre b-boys, b-girls, ale aj pre dídžejov, porotcov, organizátorov a vlastne pre všetkých , ktorí sú súčasťou tejto komunity. Určite sa výrazne zvýši záujem o tento tanečný štýl. Pre mladú geneneráciu je to extra motivácia makať tvrdšie. Verejnosť bude mať možnosť oceniť viac breek a zistiť, že to nie je len o točení sa na hlave. Zvýši sa záujem médií, sponzorov. Bude to motivácia aj pre rodičov. Na tréningoch zažiješ pohodu, tréneri Vás naučia, ako správne sa hýbať v toprockoch  spolu sa naučíme nejaké freezy a stojky. Tešíme sa na Vás !